[D   ] 30.05.2007: 600/525ani-Atestare Documentară: Snagov/Ilfov
Link la pagina (site-ul inițial/original)

525 de ani de la prima atestare documentara a judetului Ilfov
600 de ani de la prima atestare documentara a Snagovului

Conservarea specificului local al diferitelor comunitati din Romania devine o prioritate odata cu integrarea Romaniei in Uniunea europeana. Astfel, sintagma “unitate in diversitate” a Uniuni Europeene, presupune conservarea a tot ceea ce defineste comunitatile locale ca devenire in timp si spatiu, prin implicarea administratiilor locale si cu sprijinul diferitilor factori decizionali.

Extinderea Uniunii Europene genereaza o serie de dezbateri legate de modurile concrete de conservare a patrimoniului existent si presupune o reevaluare si prioritizare a portofoliilor de proiecte.

Prin urmare, unul din obiectivele autoritatilor publice este acela de a organiza si sprijini evenimetele culturale menite sa perpetueze in constiinta publica valorile traditionale specifice.

Implinirea a 525 de ani de la prima atestare documentara a judetului Ilfov si a 600 de ani de atestare documentara a Snagovului reprezinta pentru administratia si cultura ilfoveana un moment aniversar menit sa aduca in atentia societatii romanesti si europene valorile patrimoniale si identitar specifice acestui vechi spatiu de civilizatie romaneasca.

Directia Judeteana Ilfov a Arhivelor Nationale, ca institutie pastratoare a memoriei identitare a Ilfovului, si Asociatia Arhivistilor “Dimitre Onciul” Ilfov ca principal partener al Arhivelor Nationale, intentioneaza sa marcheze acest moment aniversar alaturi de celelalte institutii representative printr-o serie de manifestari cultural stiintifice menite sa omagieze evolutia istorica a judetului si sa marcheze principalele evenimente care au definit acest spatiu, Astfel, se au in vedere:

1) Sustinerea unei sesiuni stiintifice aniversare ce se va desfasura la Snagov in 30 mai – 1 iunie 2007 cu participarea unor eruditi oameni de cultura, istorici, arhivisti, fete bisericesti care sa ilustreze prin intermediul documentelor, a monumentelor de arhitectura sau doar al propriilor amintiri secvente memorabile din trecutul judetului

2) Organizarea in zilele de 2-3 iunie a unor manifestari cultural-sportive dedicate aniversarii a 600 de ani de atestare documentara a Snagovului, in cadrul carora se vor oferi medalii unor personalitati locale

4) Oferirea de plachete si medalii celor mai de seama personalitati ale judetului

Detalii suplimentare la email: office@fundatiasnagov.ro