1990-Prezent: Istoria recentă

1. Privatizarea vilelor de la Snagov (si inchiderea catorva societati care prestau servicii in zona si asigurau circa 800 de locuri de munca) * Astfel, activitatile  de baza (locuri de munca, infrastructura turistica, venituri si investitii – relevante dpdv administrativ, pe plan local – colapseaza)
2. Constuirea altor catorva sute de vile [dar proprietarii vin sporadic si nu au contributii in comunitatea locala – este dificil a se tine si evidenta proprietarilor, evidenta+incasarea taxelor asociate, etc]
3. Comunicatea locala (autohtona) – intra in regres [economic, social, etc] si se accelereaza procesul de dezmembrare (cei tineri pleaca, mai putini copii la scoala, populatia majoritara formata din batrani – moare …)
4. … completati dvs ..

* Referitor la intreaga zona – pare sa lipseasca:  Viziune, Misiune, Obiective, Set de Proiecte, etc