Exista numeroase argumente, studii științifice + criterii ale specialiștilor (biologi, ecologi etc.) dar si criterii socio-economice (daca se abordează sustenabil, constructiv)

0) Evenimentul de la Antipa 03.11.2016 > vezi (YouTube) setul de filme
1) Declarații (video): Dr. Dan Munteanu – Președintele Comisia Monumentele Naturii – Academia Romana > video
2) Declarații (video): localnici: Prof. Dr. Despina Georgescu / Ivan Patzaichin / Ovidiu Crișan / Dan Horvath /
2) Inspectorul Pro (?04.04.2019) > (film)
3) Romania Te iubesc! (15.03.2019 > (film)
ROMÂNIA, TE IUBESC! – JUDEȚE LA STĂPÂN (ILFOV) > Despre Snagov – Mix de Probleme [4:05-15:52]
4) Paulina Anastasiu / Craciun Nicolae / etc.

5.0
5.0 out of 5 stars (based on 1 review)
Excellent100%
Very good0%
Average0%
Poor0%
Terrible0%

Cuvinte cheie din filmul Romania Te Iubesc > ILFOV: (re: Snagov):

2024-07-07

ROMÂNIA, TE IUBESC! – JUDEȚE LA STĂPÂN (ILFOV)

https://youtu.be/BFBvutv-yDc?si=oxlpw6Se6X3kUtO5&t=253 (între min 4 şi 16)

Bebe Ivanovici (Pres. CJ Ilfov) / punere în posesie “revoluționari”

1933-Ziua Snagovului (Dem Dobrescu) / Turism (20.000 turiști în perioada interbelică și 34.000 prin anii 198x)

Primarii (Snagov):

1) tolerează: 500+ construcții (debarcadere, garaje) pe lac (ilegale)

2) stațiune turistică de interes național (pana in 2013) > local (pana in 2023) > ?

3) Primăria (Mușat Apostol= Primar, consilier=Marian Oancea) a vândut Plaja (ștrandul) care aparținea Romsilva: 13,5 ha (plaja Snagov) cu 7 mil Euro / Captain Port Service SRL (Viorel Gheorghiu=ginerele fostului Pres. CJ Ilfov Bebe Ivanovici, Sorin Roșca Stănescu 40%, Mircea Andrei)

Construcții P+4, Caiet de sarcini (al cntr de vânzare = obligația Primăriei), executor, (gajat BRD),

4) Primarul Mușat (condamnat + executare): face 63 OP (cu “dedicație” – fiului Bogdan: Euro Trade SRL) și 26 plăți (norei). Sume, ne-recuperate. Roșca Stănescu a mai fost asociat în BO-NA CO 95 SRL (Ciolpani) cu Bogdan (fiul lui Mușat Apostol) și Viorel Gheorghiu.

5) Marian OANCEA (construiește) Ponton betonat (ilegal)

Autoritățile “uită” de Rezervația Naturală Complexă Snagov = RNCS (“încurcături”): L5/2000, HCM 894/1952.

Costel Alexe (Ministru Mediu: care tot în zona penală a evoluat până la urmă) consideră că ar fi antropizat locul. Dar de fapt există doar în Parcul Snagov un set de construcții “fără documentații urbanistice” – cum confirmă oficial Primăria Snagov prin Marian Oancea. Totuși, departamentul juridic al MMAP, confirma prin adresa scrisa valabilitatea RNCS (si o re-fundamentează juridic) si apoi inițiază si demers in Parlament etc.

Re: Pădurea Fundul Sacului (care este Rezervație Științifică si parte a RNCS) > infracțiuni: Remus Truică, Prințul Nicolae, Mușat Apostol, Secretar, Dir. Romsilva Ilfov, Dan Andronic, Beny-Steinmetz.com, Tal Silberstein etc.

Avatar for RaduIgor67
RaduIgor67