[C ] 29.01.2016 Valori ale Serviciilor Ecosistemice NCDD

Exista multe implicatii si beneficii – asociate.
Consideram ca un beneficiu prioritar (date fiind particularitatile comportamentului, atitudinii administratiei publice din Romania si a modului de aprobare – avizare a proiectelor) este ca ar putea furniza o valoare asociata unor habitate / specii / arii protejate (via servicii – functii) si astfel sa apara (in premiera) un argument financiar ca element de comparatie fata de agumentarile investitorilor (stricatori de biodiversitate) care argumenteaza cam ce taxe (TVA, locuri de munca etc.) genereaza in viitor proiectul lor.

Fundatia Snagov a continuat propriile cercetari legate de acest subiect, a conceput si completat diferite formulare (ca varianta de pilot – implementare in Romania).  Apoi a conceput si un chestionar (Google Form) si l-a prezentat + promovat via pagina – Facebook.

Mai multe detalii (ateliere + activități DIY) la email: office@fundatiasnagov.ro